זכויות חולי לימפומה

זכויות חולי לימפומהלימפומה הנה גידול סרטני בבלוטות הלימפה (בקשרי הלימפה או במערכת הלימפה בכללותה- נימים, צינורות וקשרי לימפה שמוליכים תאים ונוזלים של מערכת החיסון בגוף לכלי הדם).

מערכת הלימפה מנקזת את עודפי הנוזלים שברקמות ומגנה על הגוף מפני זיהומים. היא מורכבת ממוח העצם, מבלוטות הלימפה, מהטחול ומבלוטת התימוס.

לימפומה- קבוצות המחלה

לימפומה נחלקת לשתי קבוצות. קבוצה אחת היא לימפומה הודג'קין וקבוצה אחרת היא שאר הלימפומות שאינן הודג'קין. ההבדלים העיקריים בין הקבוצות הוא בדרך הטיפול במחלה.

לימפומה הודג'קין

תאי לימפומה מתפתחים בבלוטות הלימפה שהן חלק ממערכת הלימפה כולה. ישנם מקרים שבהם תאי לימפומה ניתקים מהאזור המקורי שבו הם ממוקמים ומתפשטים לבלוטות לימפה אחרות באמצעות מערכת הלימפה.

ישנם מקרים שבהם תאי הלימפה עלולים לחדור אל מחזור הדם, דבר שגורם להם לנוע לאיברים נוספים בגוף. לרוב, לימפומה הודג'קין פוגעות בקבוצות שונות של תאים שנמצאות בסמיכות לבלוטות הלימפה.

לימפומה שלא מוגדרות כהודג'קין

מרביתן של מחלות הלימפומה מוגדרות בתוך קבוצה זו. בלימפומה הודג'קין ישנו תא שנקרא "ריד-סטרנברג" והוא לא מצוי בקבוצת הלימפומות שאינן הודג'קין. ישנם 20 סוגים ויותר של לימפומות מסוג זה ולכל אחד מאפיינים והתנהגות ייחודיים.

לימפומה- תסמינים

לסוגים השונים של הלימפומות ישנם תסמינים משותפים הכוללים הגדלה מסוימת של הטחול (לא בצורה קיצונית), קשרי לימפה מוגדלים בעיקר בצוואר, הגדלת הכבד, ירידה במשקל, חום, עייפות, גירודים, הזעה בלילות ועוד תסמינים כלל מערכתיים.

מי זכאי לקבל הטבות?

חולי לימפומה נאלצים לעבור טיפולי כימותרפיה קשים וטיפולים נוספים למלחמה בסרטן. הם איבדו את יכולתם לעבוד ולהתפרנס בעקבות המחלה והם עלולים למצוא את עצמם בקשיים כלכליים יחד עם הצורך להשקיע כספים רבים בטיפולים.

חולי לימפומה שנתונים במצבים בהם המחלה פגעה באיכות חייהם, הם איבדו את כושר עבודתם או שהם זקוקים לעזרת הזולת ותלויים בו, זכאים להגיש תביעה לביטוח לאומי, לחברות הביטוח ולמס הכנסה לשם הכרה בנכותם ולקבל זכויות רפואיות.

ההליך

הגופים שמעניקים זכויות רפואיות מקיימים ועדות רפואיות בהן נבדקים חולי לימפומה. הרופאים קובעים את דרגות הנכות לפי המצב הרפואי הנוכחי ולפי מה שצפוי להיות בעתיד, הם קובעים את אחוזי הנכות ומקבלים החלטה כוללת.

במידה שחולי לימפומה קיבלו דרגות נכות מסוימות (כל גוף מגדיר את הדברים אחרת), הם זכאים לקבל קצבאות מביטוח לאומי, פיצויים כספיים מחברות הביטוח והטבות כלכליות ממס הכנסה.

ביטוח לאומי- מהן הזכויות?

קצבת נכות כללית

חולי לימפומה שאיבדו את כושרם לעבוד ולהתפרנס כתוצאה מהמחלה וקיבלו דרגת אי כושר עבודה בגובה 50% ויותר, זכאים לקצבה חודשית למשך תקופה זמנית או לצמיתות, הכול תלוי בדרגת הנכות ובמצבם הרפואי.

קצבת שירותים מיוחדים

חולי לימפומה שמטופלים בכימותרפיה או כאלה שנמצאים במצב מתקדם של המחלה עלולים להפוך לתלויים בזולת לצורך ביצוע פעולות יומיומיות.

חולים אלה איבדו את יכולת התפקוד שלהם והם זקוקים להשגחה ולסיוע. קצבה זו משולמת בהתאם למידת ההזדקקות להשגחה ובהתאם לרמת התלות של החולים בזולת.

קצבת נפגעי עבודה

כשהלימפומה נגרמה כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים שידועים כגורמים ללימפומה, המחלה תוכר כמחלת מקצוע והחולים יקבלו את הקצבה כפיצוי על אובדן כושר העבודה.

החולים יקבלו גם טיפולים רפואיים ללא עלות ושיקום מקצועי. אם החולים נפטרים מהלימפומה, בני המשפחה יקבלו גמלת תלויים בנפגע עבודה.

חברות ביטוח- מהן הזכויות?

חולי לימפומה שרכשו פוליסות ביטוח בריאות עוד לפני שחלו זכאים לפיצויים כספיים בגין אבדן כושר עבודה, פיצויים בגין גילוי מחלות קשות, פנסיית נכות והחזרים כספיים עבור טיפולים וניתוחים, הכול בהתאם לתנאי הפוליסה.

מס הכנסה- מהן הזכויות?

חולי לימפומה בעלי 90% נכות רפואית ומעלה  מקבלים פטור מתשלומי מס. אלה חולים שמטופלים בכימותרפיה, מי שעברו ניתוחים או מי שסובלים מגרורות. הפטור הוא זמני אלא אם קיימים ליקויים רפואיים נוספים שמשוקללים יחד ל-90% נכות, אז הפטור הוא לצמיתות.

סובלים מבעיה רפואית? רוצים לברר מהן זכויותיכם?

התקשרו עכשיו: 072-3201403